Politycy szaleją: dają 500+ na kulturę, ale kończą z darmowym zwiedzaniem Włoch! | ART #30 i 31, czyli Artefaktowy Raport Tygodnia

Wakacje w pełni! Tylko jeżeli planujesz wyjazd do Włoch i celujesz w pierwszy weekend miesiąca, by zwiedzić część zabytków za darmoszkę, to uważaj: masz czas tylko do końca lata! Szczegóły zdradzam poniżej – również o Hemingway’u i Jean-Lucu Picardzie.

Prawdziwa gratka dla fanów Hemingway’a

Mowa o Erneście, nie Taco. 😉 Mimo tego, że ten drugi jest ostatnio całkiem płodnym artystą, to tym razem chodzi o słynnego amerykańskiego pisarza, którego nieznane dotąd opowiadanie ujrzy wkrótce światło dzienne. Napisany w 1956 roku Pokój od strony ogrodu zostanie opublikowany w 55 wydaniu The Strand Magazine, czyli literackiego kwartalnika. Podobno akcja utworu rozgrywa się w czasach II Wojny Światowej, a jego bohaterowie znajdują się w hotelu Ritz i rozważają czy po okropieństwach jakiego dopuścili się ludzie w trakcie globalnego konfliktu, możliwe jest jeszcze odrodzenie się kultury. Całość poprzetykana jest odniesieniami do twórczości Victora Hugo, Marcela Prousta czy Aleksandra Dumasa, a Kik Curnutt, czyli jeden z członków zarządu Towarzystwa Hemingway’owskiego twierdzi, że miłośnicy pisarza odnajdą w opowiadaniu wszystko to, za co kochają dzieła Ernesta.

500+ na kulturę

Czyżby Francja pozazdrościła Polsce i stworzyła własny program 500+? Niewykluczone, chociaż oni wolą inwestować w kulturę oraz jej przyszłych odbiorców. A jak najlepiej dotrzeć do młodych? To proste: poprzez ich własny smartfon!

Francuskie Ministerstwo Kultury wypuściło właśnie aplikację, która ma zapewnić młodym obywatelom darmowy dostęp do kultury. Emmanuel Macron obiecywał Culture Pass już podczas swojej kampanii prezydenckiej – aplikacja po jej ściągnięciu ma oferować kredyt wart 500 €. Pieniądze można przeznaczyć na wejściówki na koncerty, filmy, spektakle lub imprezy kulturalne albo nawet na książki, płyty, materiały plastyczne czy instrumenty. Na razie apka jest testowana w departamentach: Sekwana-Saint-Denis, Hérault, Bas-Rhin oraz Gujanie Francuskiej, ale już budzi sporo kontrowersji.

Głównym zarzutem wobec francuskiego Culture Pass jest fiasko podobnego programu we Włoszech. Podobno muzea na Półwyspie Apenińskim nie odnotowały znaczących wpływów, natomiast czarny rynek już owszem. Co więcej młodzież handlowała ofiarowanym przez rząd Bonus Cultura sprzedając dostęp zainteresowanym kulturoholikom za pół ceny.

Koniec darmowego zwiedzania we Włoszech

Uwaga, jeżeli planowaliście wypad do Włoch i celowaliście na pierwszą niedzielę miesiąca, by skorzystać z Domenica al Museo, to radzę Wam się pospieszyć. Darmowe zwiedzanie niemalże 500 największych zabytków Włoch będzie możliwe jedynie do końca lata – razem z nastaniem jesieni włoski rząd wycofuje się z Niedzieli w Muzeum.

Wszystko przez nowego Ministra Kultury. Alberto Bonisoli w czerwcu zapowiedział, że chce wycofać wspomniane przed chwilą Bonus Cultura, a teraz bierze się za Domenica al Museo przez co wywołał gromkie sprzeciwy nie tylko wśród turystów, ale samych Włochów. Okazuje się, że oni również korzystali z możliwości darmowych odwiedzin m.in. w Pompejach, galerii Uffizi czy Koloseum. Bonisoli odpiera krytykę zauważając, że wcale nie zabrania takich praktyk, tylko daje możliwość placówkom na samodzielnie ustalanie darmowych terminów. Argument nie przekonał jednakże wielu osób – część z nich proponuje, by utrzymać Domenica al Museo tylko dla Włochów i takie rozwiązanie zyskuje coraz więcej zwolenników.

J.J. Abrams tweetnął

…i internety oszalały! Wszystko dlatego, że zamieścił fotkę z rozpoczęcia zdjęć do dziewiątego epizodu Gwiezdnych Wojen okraszoną podziękowaniami dla Georga Lucasa za stworzenie tego niesamowitego świata oraz wspomnieniem nieodżałowanej Carrie Fisher. Jak dla mnie to mało co widać na tym zdjęciu, ale rozumiem ekscytację – gdyby podobny tweet obwieszczał start prac nad np. takim miniserialem Bastion na podstawie książki Stephena Kinga, to pewnie bym oszalała z radości. 😉

Reżyser ostatnio zdradził, że pomimo śmierci Carrie Fisher nadal będziemy mogli podziwiać na ekranie Leię Organę – wszystko to dzięki scenom nakręconym przy okazji Przebudzenia Mocy.

Porządki w magazynie, czyli współczesna archeologia

Przygotowania w Tmoca (Tehran Museum of Contemporary Art) do wielkiej wystawy Portrait, Still-life, Landscape trwają w najlepsze. Wydarzenie rozpocznie się w lutym 2019 roku i w związku z tym ogarniane są magazyny i zbiory muzeum, by wśród planowanych kilkuset pracach znalazły się największe perełki. Tak oto wśród zapomnianych dzieł odnaleziono kilka zaginionych prac Picassa i z zarejestrowanych 2 zrobiło się ich nagle 12! Znalazł się również rysunek Duchampa, a to podobno jeszcze nie koniec. Aż normalnie człowiekowi głupio się robi, że podczas gdy inni podczas porządków natrafiają na prace Picassa, niektórzy cieszą się jak znajdą w kieszeni zapomniane dawno 5 złotych. Ja tak na przykład mam. I mi trochę głupio. 😉

Żubrzyce mówią NIE Nobuyoshi Arakiemu

Określa się je jako polskie Guerilla Girls, jednak nasze Żubrzyce mówią stanowcze NIE w wielu kwestiach – również tych niezwiązanych ze sztuką. W czwartek, 2 sierpnia 2018 roku, zebrały się by zaprotestować przeciwko usprawiedliwianiu niedopuszczalnych zachowań artystów względem ich bliskich oraz współpracowników i zasłanianiu się przy tym geniuszem twórcy.

A tak jest z fotografem Nobuyoshi Arakim, którego prace można znaleźć na wystawie Obce ciała odbywającej się akurat w warszawskiej Galerii Raster. Przy okazji akcji #metoo ujawniono jego przemoc wobec modelek, zaś sam artysta wielokrotnie chwalił się, że sypia ze wszystkimi swoimi muzami. Więcej szczegółów znajdziecie na facebooku Żubrzyc:

Kosmiczne powroty

Dobra wiadomość: powraca Kapitan Jean-Luc Picard! Zła wiadomość: powstanie nowa wersja serialu Alf.

No nazywajcie mnie jak chcecie, ale naprawdę  jedna wiadomość budzi mój entuzjazm, zaś druga konsternację. Niby i tu, i tu odgrzewany kotlet, ale jestem pewna, że Patrick Stewart da czadu i razem z nowoczesnymi efektami specjalnymi sprawią, że nawet słaby scenariuszowo serial będzie przyjemnym seansem. Co do Alfa nie jestem pewna. Obym się myliła, ale jak na razie nieufnie podchodzę do reboota Alfa. No cóż, czas pokaże – ciekawa jestem jak sami zapatrujecie się na te serialowe newsy.

Dajcie koniecznie znać w komentarzach! 🙂

Read more