ART #16, czyli Artefaktowy Raport Tygodnia. Napad, pozew i najbardziej wpływowi ludzie według magazynu Time

Podczas gdy magazyn Time opublikował listę stu najbardziej wpływowych ludzi 2018 roku w świecie kultury sporo się działo: napady, pozwy i pielgrzymki to zaledwie czubek góry artystycznych newsów! Przeczytajcie co się zadziało w ciągu ostatnich siedmiu dni. 

Najbardziej wpływowi ludzie kultury w 2018

Magazyn Time opublikował swoją coroczną listę 100 najbardziej wpływowych osób w 2018 roku. T100 dzieli się na pięć kategorii: Pionierzy, Artyści, Liderzy, Ikony oraz Tytani. Wśród Artystów – oprócz licznej reprezentacji z Hollywood – znalazło się kilka nazwisk znanych każdemu kulturoholikowi, a mianowicie:

Judy Chicago (nominowana przez Jill Soloway) – artystka, pisarka i feministka – co prawda nie przepadam za takim podkreślaniem, że jakaś babeczka jest feministką, bo umówmy się – raczej ciężko znaleźć kobietę, która chciałaby siedzieć ubezwłasnowolniona w domu jako ozdoba męża służąca do sprzątania i rodzenia, jednakże twórczość Judy w istocie jest mocno osadzona w kobiecych sprawach. Wystarczy wspomnieć jej słynną Kolację proszoną – o której pisałam zresztą tutaj – przypominającą istotne, a mimo to nieco zapomniane lub wręcz pomijane kobiece postaci w historii.

JR (nominowany przez Laurene Powell Jobs) – fotograf, który swoją twórczość związał ze street artem. Znany jest przede wszystkim z wielkoformatowych zdjęć ponaklejanych na budynkach, bo jak sam twierdzi: ulica jest największą galerią na świecie. Dzięki temu trafia ze swoim przekazem nie tylko do osób regularnie się ukulturalniających, ale do dosłownie wszystkich. Warto wiedzieć, że tożsamość JR’a – podobnie jak Banksy’ego – nie jest potwierdzona.

Kehinde Wiley (nominowany przez LL Cool J) – malarz o którym, niejednokrotnie wspominałam w Artefaktach – ostatnio przy okazji portretu prezydenckiego Obamy. Realistyczne przedstawienia Afroamerykanów połączone z charakterystycznymi elementami z historii sztuki zachodniej to wizytówka Wiley’ego, którego nazwisko pomimo oskarżeń o rasizm (i kiczowatość) staje się coraz bardziej rozpoznawalne, więc jeżeli pierwsze słyszycie o tym malarzu, to zaprawdę powiadam Wam – zapamiętajcie go,  bo IMHO będzie o nim głośno. A w sumie to głośniej.

Christian Siriano (nominowany przez Leslie Jones) – projektant mody nominowany przez aktorkę, która wystąpiła w jego sukni na premierze Ghostbusters i była zachwycona swoim wyglądem. Siriano określono jako króla old-schoolowego glamouru, a co ciekawe swoją karierę zaczął od wygranej w czwartej edycji programu Project Runway. Obecnie tworzy piękne, kobiece kreacje w sam raz na czerwony dywan: jego klientkami są m.in. Angelina Jolie, Scarlett Johansson, Rihanna, Lupita Nyong’o, Lady Gaga czy Sarah Jessica Parker.

I wydawałoby się, że to tyle jeśli chodzi o artystyczne nazwiska, ale tymczasem w innych kategoriach odnalazłam jeszcze:

Elizabeth Diller (nominowana przez Eliego Broada) – architekta, która ponownie gości w T100 – i to również w kategorii Tytanów! Tym razem jej nazwisko widnieje obok Elona Muska czy Jeffa Bezosa i przy okazji jest też jedyną reprezentantką architektów w tegorocznym zestawieniu. Co ciekawe, w biografii Elizabeth Diller kryje się polski akcent: otóż architektka urodziła się w 1954 roku w Łodzi i tutaj też spędziła pierwsze lata życia! Ostatecznie jej rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie obecnie Diller jest wykładowczynią na Princeton University School of Architecture oraz Bartlett School of Architecture, jednak przede wszystkim jest jedną z założycielek słynnego studia Diller Scofidio + Renfro, które w latach 1999 – 2004 było nagradzane tzw. grantem dla geniuszy, czyli nagrodą MacArthur Fellowship za tworzenie nowej jakości architektury, która łączy w sobie design, performance i nowoczesne media.

Virgil Abloh (nominowany przez Takashiego Murakamiego) – projektant mody, którego nazwisko znalazło się w kategorii Ikon obok Jennifer Lopez i Rihanny. Takie towarzystwo, to nic dziwnego: Abloh zaczynał współpracując z Kanye Westem, a obecnie jest CEO streetwearowej marki Off-White, a od niedawna odpowiedzialny jest także za męskie kolekcje Louis Vuitton.

 

Napad na muzeum w Bath

Czterech zamaskowanych mężczyzn napadło na muzeum sztuki wschodniej Azji w Bath i skradło cenne eksponaty. Chociaż policja przybyła na miejsce w zaledwie 5 minut od momentu w którym rozbrzmiał alarm, to na miejscu już nikogo nie było. Funkcjonariusze twierdzą, że skok musiał zostać dokładnie przygotowany, gdyż rabusie uwinęli się całkiem sprawnie i doskonale wiedzieli czego szukają. Śledczy nie wykluczają, że była to kradzież na zlecenie.

<

MoMA nie ma poczucia humoru

Museum of Modern Art znane jako MoMA pozywa nowojorską herbaciarnie MoMaCha. Władze muzeum twierdzą, że nazwa herbaciarni wprowadza ludzi w błąd, gdyż może sugerować, że placówki współpracują ze sobą – zwłaszcza, że przy MoMaCha działa galeria sztuki współczesnej. Jasne więc, że muzeum nie chce być z nimi kojarzone, ale jak widać – w MoMie nie znają się na sztuce negocjacji, hehe. #suchysuchar

Oscar świata fotografii i polskie pielgrzymki

Główną nagrodę w Sony World Photography Awards zgarnęła pochodząca z Londynu Alys Tomlinson. Tzw. Oscara w świecie fotografii otrzymała za serię zdjęć przedstawiających miejsca religijnych pielgrzymek: Lourdes we Francji, Ballyvourney w Irlandii oraz polską Świętą Górę Grabarkę. Udział w tegorocznej edycji był jednocześnie pierwszym podejściem dziewczyny do tego konkursu. Ku swojemu gigantycznemu wręcz zdumieniu od razu zgarnęła najważniejszą nagrodę. Zwycięskie fotografie, które ujęły jury specyficzną duchowością możecie obejrzeć tutaj.

 

Kaplica Capponi znów otwarta

Zakończyła się drobiazgowa restauracja kaplicy Capponi w kościele Santa Felicita we Florencji. Cenny zabytek z XVI wieku – w tym manierystyczny ołtarz Jacopo Pontormo – został odnowiony dzięki amerykańskiej organizacji non profit Friends of Florence i teraz znów może cieszyć oczy turystów z całego świata.

Read more