ART #13, czyli Artefaktowy Raport Tygodnia

W dzisiejszym, szczęśliwym wydaniu Artefaktowego Raportu Tygodnia przedstawię Wam najlepsze w Europie Dwie Siostry (zdradzę, że pochodzą z Polski) i opowiem Wam co się dzieje gdy muzeum ma syf we własnych magazynach. Wbijajcie!

Najlepsze Dwie Siostry w Europie

Polskie wydawnictwo Dwie Siostry zostało ogłoszone najlepszym Wydawcą Dziecięcym Roku na Bologna Children’s Book Fair. To najbardziej prestiżowa nagroda w tym biznesie – nasze rodaczki pokonały wydawnictwa z całego świata!


Chociaż Dwie Siostry to niewielka oficyna, to do niej należy prawdziwy sukces niespotykany na polskim rynku – wydane przez nie Mapy Aleksandry i Daniela Mizielińskich zostały przetłumaczone na niemalże 30 języków, a ponadto wydane w nakładzie ponad 3 milionów egzemplarzy w aż 40 krajach!

Ponura statystyka na dachu wieżowca

Figury 84 mężczyzn stanęły na brzegu dachu wieżowca telewizji ITV w Londynie. Instalacja ma związek z ponurą rzeczywistością: każdego tygodnia w Wielkiej Brytanii średnio aż 84 mężczyzn popełnia samobójstwo. To poważny problem, gdyż targnięcie się na własne życie jest główną przyczyną śmierci u osób poniżej 45 roku życia. Co więcej, problem zdecydowanie bardziej dotyczy panów, bo trzech na czterech samobójców to właśnie mężczyźni.

 

Aby zwrócić uwagę na ten problem organizacja CALM (Campaign Against Living Miserably) zorganizowała kampanię #Project84, której częścią jest właśnie instalacja z wieżowca. Figury stworzył Mark Jenkins – amerykański rzeźbiarz znany ze swoich street artowych instalacji.

70 powodów do zachwytu

Must Have 2018 rozdane! Łódzki znak jakości otrzymało 70 produktów w tym: zabawki, biżuteria, meble, kosmetyki, tkaniny… Tu nie ma się co rozpisywać, to trzeba zobaczyć! Galeria wyróżnionych cudów jest tutaj – klikajcie, oglądajcie i zachwycajcie się. 🙂

Odnaleziono zapomniany obraz Otto van Veena

Jeżeli podczas przedświątecznych porządków załamywaliście się, że macie mnóstwo roboty, bo na co dzień jesteście strasznymi bałaganiarzami, to pomyślcie sobie o muzeum w Iowa. Otóż w ich magazynie odnaleziono obraz wart grube miliony dolarów o którym po prostu zapomniano! 😀
Robert Warren, dyrektor Hoyt Sherman Place, szukał w magazynie flag z okresu Wojny Secesyjnej gdy natknął się na pewien obraz. Nie był do końca pewien skąd on się tam wziął – po analizie okazało się, że to Apollo i Wenus pędzla Otto van Veena, które muzeum nabyło w latach 20. XX wieku. Od tego czasu dzieło nigdy nie zostało wystawione i najwyraźniej wstawione raz do rzadko używanego magazynu powoli popadało w zapomnienie. Odnalezione dzieło mistrza Rubensa było w bardzo złym stanie, ale podobno udało się je odratować.

Read more