ART #06, czyli Artefaktowy Raport Tygodnia

Najciemniejsze, największe oraz najnowocześniejsze – tak można podsumować informacje mijającego tygodnia, które fascynują swoim rozmachem i szkoda tylko, że u nas nad Wisłą było tak smutno. Co się stało? I dlaczego warto rozglądać się  za dobrymi ofertami na wyjazdy do Anglii i Francji – dowiecie się z 6 wydania Artefaktowego Raportu Tygodnia. 🙂 

1. Czarna Dziura na Olimpiadzie

W mijającym tygodniu wystartowały Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu, które zapiszą się w historii sztuki z powodu wyjątkowego pawilonu Hyundaia w Miasteczku Olimpijskim. Projekt brytyjskiego architekta Asifa Khana na zdjęciach nie wygląda okazale – ot wielkie, czarne pudło podziurawione lampkami rzucone na środek Miasteczka – czy faktycznie jest się czym ekscytować?

Oczywiście, że tak! Pawilon jest bowiem pierwszym budynkiem pokrytym w całości tworzywem pochłaniającym 99,96% światła przez co wydaje się być jedną, wielką czarną dziurą! Bo wiecie, te ściany wcale nie są płaskie, a samo oświetlenie znajduje się z daleka od lica budynku i jest umocowane na specjalnych rurkach o zróżnicowanej długości. To właśnie Vantablack – wspomniane tworzywo – sprawia, że powierzchnie pokryte nim tracą na trójwymiarowości i wydają się nam nieprzeniknioną ciemną masą.

VBx2, czyli specjalna forma Vantablack stworzona na potrzeby projektu Khana była nakładana przy użyciu sprayów

Pawilon na żywo robi podobno powalające wrażenie. Oglądający go porównują to do wpatrywania się w przestrzeń kosmiczną albo jakąś wyrwę w przestrzeni – nic więc dziwnego, że od chwili w której brytyjscy badacze z National Physical Laboratory pokazali światu swoje dzieło wielu artystów i designerów pragnęło pokryć swoje dzieła superczarnym tworzywem. Badacze studzą jednak zapał wszystkich twórczych marzycieli: Vantablack nigdy nie trafi na półki sklepowe, by każdy mógł sobie np. pomalować nią ściany w pokoju. To bardzo delikatne i gęste tworzywo i aby pokryć nim cały budynek należało stworzyć jego specjalną wersję nazwaną VBx2. Niemniej z pewnością Pawilon Hyundaia stworzony według projektu Asifa Khana to kamień milowy w zastosowaniu nanomateriałów i ważne wydarzenie w historii architektury.

 

2. Technologia pokonuje przemijanie, a miłośnicy sztuki na tym korzystają

Fascynujące informacje płyną do nas z Wielkiej Brytanii! Aby uczcić 500 rocznicę śmierci Leonarda da Vinci, zwolennicy ruchu lewostronnego planują ogromną serię wystaw prezentującą 144 prac renesansowego mistrza, które finalnie zostaną zaprezentowane w maju 2019 roku w Galerii Królowej w Pałacu Buckingham (gdzie ostatecznie liczba prac wzrośnie do 200). I powiem Wam jedno: rozmach to jedno, chociaż warto zauważyć, że będzie to największa wystawa prac artysty od 65 lat, ale jak to mawiał Mały Książę: najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Teraz jednak dzięki najnowocześniejszym skanerom będziemy mogli w końcu to zobaczyć.
Dzięki podczerwieni będziemy mogli zobaczyć poprzednie wersje szkiców mistrza i tym samym podpatrzeć jak przebiegała praca nad nimi. Co więcej, dzięki fluorescencyjnym promieniom rentgenowskim o wysokiej energii dotychczas puste kartki ukażą szerszej publiczności m.in. studium dłoni lub szkice do Pokłonu Trzech Króli! 

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” – czyli co nowoczesne skanery odkryją przed turystami w 2019 roku! 

Przez dużą zawartość miedzi w używanych przez Leonarda rysikach, część jego szkiców wyblakła na przestrzeni wieków, pozostawiając po sobie jedynie związki soli miedzi. Teraz, dzięki specjalnym skanerom będzie można znów obejrzeć na wystawie to, co wydawało się, że będzie przeznaczone jedynie dla oczu badaczy w zamkniętych laboratoriach.
Wystawa w Pałacu Buckingham rozpocznie się 24 maja i potrwa do 13 października 2019, więc można się już rozglądać za tanimi lotami i noclegami. 😉

 

3. 2.000x Picasso w Aix-en-Provence

Jak już szukacie zawczasu tanich lotów do Londynu, to weźcie pod uwagę wycieczkę na południe Francji, do Aix-en-Provence. Pasierbica Pabla Picassa, Catherine Hutin-Blay ogłosiła właśnie, że otworzy tam muzeum w którym umieści swoją kolekcję liczącą ponad 2.000 obiektów, w tym ponad 1.000 obrazów. Nowo otwarty obiekt będzie mógł poszczycić się największą na świecie kolekcją prac hiszpańskiego artysty, bijąc na głowę inne słynne muzea Picassa.

Pablo i Jacqueline oraz najprawdopodobniej jedna z prac,
którą będziemy mogli oglądać w Aix-en-Provence

Hutin-Blay jest córką Jacqueline Roque, czyli drugiej żony artysty. Małżonkowie pochowani są w Château de Vauvenargues, niedaleko Aix-en-Provence, a sama Catherine tworząc muzeum pragnie stworzyć miejsce upamiętniające wspólne lata Jacqueline i Pabla (i wystawić przy okazji gdzieś swoją gigantyczną kolekcję).
Na 1.500m² nowej instytucji będzie mieściła się nie tylko stała ekspozycja, ale również wydzielona zostanie przestrzeń na wystawy czasowe oraz pracownie w których będą odbywały się warsztaty ceramiczne (miasto znane jest bowiem ze swojego przemysłu ceramicznego). I tylko jedna informacja sprawiła, że przerwałam pakowanie walizek, by ruszyć na południe Francji: planowane otwarcie muzeum datowane jest na 2021 rok… Musimy więc uzbroić się w cierpliwość i mieć nadzieję, że nic nie opóźni prac (zwłaszcza, że Catherine Hutin-Blay ma obecnie 70 lat!)

 

4. Ostatnie pożegnanie dwóch wyjątkowych artystów

Dopiero po publikacji poprzedniego ARTu dowiedziałam się, że odszedł Wojciech Pokora. Nie chciałam na kolanie dopisywać punktu na jego temat, bo miałam poczucie, że ten wspaniały aktor zasługuje na porządnie sporządzony wpis.
Mało kto wie, że zanim rozpoczął swoją artystyczną karierę i studia warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej pracował… w FSO! Nie trafił tam przez przypadek, gdyż był absolwentem Technikum Budowy Silników Samolotowych, więc znał się na rzeczy. Najbardziej jednak kojarzony jest z Teatrem Dramatycznym i wieloma komediowymi rolami – m.in. moją ulubioną w „Poszukiwany, poszukiwana”, gdzie grał moją imienniczkę. 😉
Pogrzeb aktora odbył się wczoraj, tj. 10 lutego 2018 roku – msza żałobna miała miejsce w kościele środowisk twórczych św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła w Warszawie. Wojciecha Pokorę pożegnali bliscy krewni i przyjaciele oraz tłum wielbicieli.

Ale to niestety nie koniec przykrych informacji na ten tydzień.

8 lutego 2018 zmarł Jakub Erol – autor niemalże tysiąca plakatów filmowych i teatralnych, które niejednokrotnie były doceniane – również za granicą. Pięciokrotnie został wyróżniony nagrodą The Hollywood Reporter, a w 1987 otrzymał nagrodę The Chicago International Film Festiwal za plakat do filmu „Andriej Rublow”.

Read more