Jak wyglądają arcydzieła znanych artystów z bliska, czyli zoom na wiedeńską Albertinę

Jestem uzależniona od wściubiania nosa w obrazy! Po prostu uwielbiam przyglądać się śladom pędzla pozostawionym wiele lat temu przez artystę i analizować w którym miejscu nałożył więcej farby, a gdzie tylko lekko musnął nią płótno. Z takiej perspektywy obrazy często wyglądają zupełnie inaczej – zresztą sami zaraz zobaczycie, że to co w krajobrazie Kokoschki wygląda na bulwar wypełniony spacerowiczami z bliska jest tak naprawdę barwną plątaniną plam i smug farby.

Ostatnio miałam przyjemność odwiedzić wiedeńską Albertinę, czyli galerię będącą domem dla arcydzieł m.in. da Vinciego, Rembrandta, czy Dürera jak również i nieco współcześniejszych mistrzów, czyli Warhola, Picassa oraz Chagalla. W trakcie zwiedzania, gdy mój nochal w najlepsze wściubiał się w kolejne artystyczne cuda, wpadłam na to, że przecież mogę uwiecznić część prac, a potem podzielić się z Wami co ciekawszymi detalami i na przykład umożliwić spojrzenie w oczy Modiglianowskiej piękności. 🙂

Niestety, ta genialna myśl pojawiła się w zasadzie pod koniec zwiedzania, ale w sumie jest to całkiem niezły pomysł na całą serię wpisów, które mogłabym realizować przy okazji odwiedzin w kolejnych galeriach. Co Wy na to?

No dobra, dosyć gadania, czas na ucztę dla oczu! 😀

1. Amedeo Modigliani, Młoda kobieta w koszuli, 1918 r.

2. Henri Matisse, Ulica w Arcueil, 1899 r.

3. Marc Chagall, Śpiąca kobieta z kwiatami, 1972 r.

4. Paul Signac, Wieże w Antibes, 1911 r.

5. Pablo Picasso, Naga kobieta z ptakiem i flecistą, 1967 r.

6. Edvard Munch, Zimowy krajobraz, 1915 r.

7. Claude Monet, Liliowce, 1914-1917

8. Joan Miró, Metamorfoza, 1936 r.

9. Henri Matisse, Papuzie tulipany, 1905 r.

10. Oskar Kokoschka, Londyn, widok od strony Tamizy, 1926 r.

11. Ernst Ludwig Kirchner, Kobiecy Akt, ok. 1909 r.

12. André Derain, Drzewa o poranku, ok. 1904 r.

Read more