Kategorie: Wystawy i wydarzenia

Pan tu nie stał, czyli wrażenia po Bruegel: Once In A Lifetime

Było ekstra, ale jednak ciężko się pozbyć skojarzeń z głębokim PRL-em. Po wszystkim mam dla Was kilka praktycznych porad, ale poza tym to same, nieco wykluczające się emocje. No, ale co poradzić, taka właśnie jest ta wystawa. 

Kategorie: Kultura

Jak wyglądają arcydzieła znanych artystów z bliska, czyli zoom na wiedeńską Albertinę

Jestem uzależniona od wściubiania nosa w obrazy! Po prostu uwielbiam przyglądać się śladom pędzla pozostawionym wiele lat temu przez artystę i analizować w którym miejscu nałożył więcej farby, a gdzie tylko lekko musnął nią płótno. Z takiej perspektywy obrazy często wyglądają zupełnie inaczej – zresztą sami zaraz zobaczycie, że to co w krajobrazie Kokoschki wygląda […]

Kategorie: Podróże

Zalipie – malowany raj na ziemi czy przereklamowna miejscówka na weekend?

Najpierw wszyscy się zachwycali, potem zaczęła się krytyka. Jak to jest z tym Zalipiem – warto jechać do podobno najpiękniejszej polskiej wsi, czy może jednak jest mocno przereklamowana i lepiej poszukać innego kierunku na weekend? Najlepiej będzie jak ocenicie to sami.

Kategorie: Artefaktowy Raport Tygodnia

Niezbyt udana Ostatnia Wieczerza i instalacja rodem z Looney Tunes | ART #34, czyli Artefaktowy Raport Tygodnia

Co łączy ze sobą królika Bugsa, Ostatnią Wieczerzę i Syrię? Wydawać by się mogło, że niewiele i tymczasem faktycznie jest to całkowita prawda! Musiałam po prostu przykuć Waszą uwagę, bo przygotowałam kolejne najciekawsze wiadomości ze świata kultury. 😉 Chodźcie prędko!

Kategorie: Artefaktowy Raport Tygodnia

Marina Abramović trolluje włoską prawicę, a w Egipcie odnaleziono nowego sfinksa! | ART #33, czyli Artefaktowy Raport Tygodnia

Może ja się mylę, ale wydaje mi się, że kto jak kto, ale artyści mają prawo skandalizować – zwłaszcza, że często grają wówczas rolę społecznego sumienia i to oni sprawiają, że możemy na chwilę zatrzymać się i przemyśleć pewne kwestie. Włoska prawica ma jednak na ten temat kompletnie odmienne zdanie. Tym gorzej dla nich.

Kategorie: Artefaktowy Raport Tygodnia

Dlaczego MTV grozi Oscarom i kto ośmielił się położyć łapę na dziele Klimta? | ART #32, czyli Artefaktowy Raport Tygodnia

Nigdy nie rozumiałam ludzi, którzy brali zdobyte Oscary za wyznacznik dobrego filmu czy reżysera, ale byłam w stanie pojąć szał wokół czerwonego dywanu i całej tej gali. Po tym jednak co Akademia wymyśliła, to mój – i tak już malutki – szacunek wobec ich nagród poleciał na łeb na szyję. Ciekawe, czy u Ciebie też […]

Kategorie: Kultura

Politycy szaleją: dają 500+ na kulturę, ale kończą z darmowym zwiedzaniem Włoch! | ART #30 i 31, czyli Artefaktowy Raport Tygodnia

Wakacje w pełni! Tylko jeżeli planujesz wyjazd do Włoch i celujesz w pierwszy weekend miesiąca, by zwiedzić część zabytków za darmoszkę, to uważaj: masz czas tylko do końca lata! Szczegóły zdradzam poniżej – również o Hemingway’u i Jean-Lucu Picardzie.

Kategorie: Historia, Kultura

6 faktów z życia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, które sprawią, że spojrzysz na niego inaczej.

Swoją zapobiegliwością nie tylko uratował kawał polskiej kultury, ale również mógłby świecić przykładem współczesnym grafikom. Najgorsze jednak to, że historia Romea i Julii przy jego małżeństwie wygląda niczym kolonijne miłostki. Chodźcie, musicie poznać bliżej tego wyjątkowego poetę!

Kategorie: Kultura

5 rzeczy, których nie wiedzieliście o Korze

Co ma wspólnego Kora z Cristiano Ronaldo? Do czego był zdolny jej fan, skoro aż nakręcono o nim dokument? I dlaczego nie jest to kolejny smutny wpis upamiętniający tą wspaniałą artystkę?  

Kategorie: Artefaktowy Raport Tygodnia

ART #28 i 29, czyli Artefaktowy Raport Tygodnia. Beyoncé w Koloseum, Wes Anderson w muzeum i poruszający list do Banksy’ego.

Mam dla Was tyle świetnych newsów, że aż czuję się normalnie jak Danuta Holecka, której przypadło ogłosić Polakom, że PiS będzie teraz rozdawał 1000+ na każde dziecko! Jest Salvador Dalí, Wes Anderson, Gandalf, Banksy i Beyoncé, a z każdym z nich związana jest niezła historia. Chodźcie, opowiem Wam co i jak!